סמינר מטייל לארצות הבלטיות

סמינר מטייל לארצות הבלטיות 03.08.18 - 25.07.18

וילנה - קובנה - ריגה - טאלין - מסע לעולם הבלטי

בהדרכת:

yol


יוליק גורביץ’
- יהודי דובר עברית, תושב וילנה. מדריך בכיר ומנוסה לארצות הבלטיות.

 

 

mott

 

פרופ' מוטי זלקין - מומחה לתולדות יהודי האזור הבלטי, מרצה וחוק באוניברסיטת בן גוריון בנגב, מומחה ומנוסה בהדרכה בארצות הבלטיות.

 

 

להגשמת החלום ולרישום לטיול הורד את טופס ההרשמה
 • שואת יהודי אירופה הביאה לקיצן למעלה מחמש מאות שנה של חיים יהודיים תוססים בקהילות האזור הבלטי. רבות עניין ביותר היו מאתים השנים האחרונות, שהתאפיינו בקיטוב רעיוני וחברתי בין מי ששאפו לשמר את אורחות חייה המסורתיות של יהדות זו, לבין מי שחלמו להשתלב בתהליכי הפתיחות והמודרניזציה של התרבות האירופית, או לחלופין, לעצב אדם חדש ועולם חדש. עם אלה נמנו הגאון מווילנה ואבא קובנר, אברהם מאפו ולאה גולדברג, ישעיהו ליבוביץ' וישעיהו ברלין. דמויות אלה, ורבות אחרות, "ילוונו" בסמטאותיהן של וילנה וקובנה, ריגה וטאלין, בעיירות מרוחקות ובכפרים נדחים שם נתחקה על עקבותיו של עולם תרבותי מגוון, מופלא וייחודי. במקביל נתרשם מנופיו יוצאי-הדופן של האזור, כמו גם מהעושר התרבותי, האתני וההיסטורי של העמים החיים לחופי הים הבלטי.
 • שילוב של חוויה רגשית והעשרה אינטלקטואלית במפגש עם המדינות הבלטיות, נופן, תרבותן:
  ב"קשרי תרבות תבל" - לא מתפשרים על פחות מהטוב ביותר!

  דגש מיוחד למפגש עם התרבות וההיסטוריה של המדינות הבלטיות
  שני מדריכים מומחים להיסטוריה, ליהדות ולגיאוגרפיה של הארצות הבלטיות
  העמקה לא שגרתית ורבת פנים
  דגשים על ההיסטוריה של יהודי המדינות הבלטיות עד לשואת יהודי אירופה
  התרשמות בלתי אמצעית מהנופים יוצאי הדופן של האזור
  מקראה מהודרת על המדינות הבלטיות, בהפקה מיוחדת של "קשרי תרבות תבל" לקראת הטיול.
  מערכת שמע קבוצתית, הכוללת אוזניה אישית לכל מטייל
  אין תשלומים נוספים (Optionals) במהלך הטיול, הכל כלול במחיר
  אין זמן חופשי במהלך הטיול - הזמן מנוצל עד תומו
  חבורת מטיילים איכותית ביותר
  חיוב כספי רק לאחר הבטחת היציאה לטיול - בשביל השקט הכלכלי שלך
  הטבות מיוחדות לרישום מוקדם: הנחה בסך 75 אירו למטייל, 10 תשלומים ללא ריבית והצמדה וטיפול V.I.P. ביציאה מהארץ - ליווי אישי של נציג מנתב"ג לטיפול מאיץ תור בבדיקות הביטחון, בצ'ק-אין ובביקורת הדרכונים.

  ב"קשרי תרבות תבל" - תמורה מלאה לכספך !
  זהו טיול של פעם בחיים ולכן, לא מתפשרים על פחות מהטוב ביותר !
 • יום 1, יום ד', 25.7.18 תל אביב - וילנה
  נמריא בשעות הבוקר מתל-אביב לווילנה (Vilnius) דרך וינה. עם הגעתנו בשעות הצהריים המוקדמות, נצא לסיור היכרות עם העיר ולתצפית ממרומי גבעת שלושת הצלבים. בשעות אחר הצהריים נגיע למלון לארוחת ערב ולינה.

  יום 2, יום ה', 26.7.18 וילנה
  היום נבקר בקתדרלה (Vilniaus Katedros) המרשימה ונמשיך אל"מגדל הפעמון" (Aikštės Bokštas-Laikrodis) הסמוך לה. נמשיך לארמון הנשיאות, מקום רב חשיבות בהיסטוריה הליטאית שבו נדונו גם שאלות הרות גורל בעניינם של יהודי ליטא. נבקר בקומפלקס בן מאות השנים של האוניברסיטה הווילנאית (Vilnius University), אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה המוקדמים והמרשימים ביותר במזרח אירופה. ניסע לביקור בבית הקברות היהודי בו מצויים קבריהם של "הגאון מווילנה", "הגר צדק" (גראף ולנטין פוטוצקי), סופרים, מהפכנים ואנשי המחתרת היהודית שלחמו בנאצים. בתום הביקור נצא לאתריה הנוצריים והמיוחדים של וילנה: כנסיית "פטר ופול" (Petro ir Povilo Bažnyčia), וכן המתחם המקודש הסובב את שער "אוסטרה בראמה" (Aušros vartai). אם יישאר זמן נבקר גם במוזיאון הענבר (Gintaro Muziejus-Galerija), "הזהב של ליטא". לינה בווילנה.

  יום 3, יום ו', 27.7.18 פונאר - טראקאי
  נתחיל את היום בביקור בבית הכנסת "טהרת הקודש". לאחר מכן נצא לסיור התייחדות עם קורבנות השואה ב"יער פונאר" (Paneriai), גיא ההריגה הגדול של יהדות ליטא. מכאן נמשיך לטראקאי (Trakai), הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור אגמים יפהפה. נתחיל את הסיור בטירה המרשימה המציגה את ההיסטוריה המעניינת והייחודית של האומה הליטאית, וכן נבקר במוזיאון הקראי המשקף מאות שנים של חיי הקראים בליטא. נטייל להנאתנו על שפת האגם ונתרשם מיופיו הנדיר של המקום. לינה וארוחת ערב בווילנה.

  יום 4, יום שבת, 28.7.18 ירושלים דליטא
  נפתח את היום בסיור רגלי ב"ירושלים דליטא". נתחיל את ביקורנו ב"רחוב הגאון" (Gaono Gatvė), נמשיך ל"רחוב היהודים" Žydų Gatvė)) ולביתו של "הגאון מווילנה". נבקר במקום בו ניצב ה"שולהויף", הלא הוא בית הכנסת המפורסם ומבני הציבור שהיו סמוכים לו. נצעד בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר בסמטאות הגטו ובחצר בנין ה"יודנראט", וכן ליד בניין התיאטרון היהודי. במקום בו פעלה "ספרית שטראשון" (The Strashun Library) נדון במקומה של הספרייה בתהליכי המודרניזציה של יהודי ליטא. בחצר בה נולד וגדל הפסל מרדכי אנטוקולסקי נקדיש זמן מה למפגש התרבותי המרתק שבין האמן היהודי ועולם הפיסול הרוסי. נסיים את היום בביקור בבית הדפוס המפורסם ביותר בעולם היהודי, "האלמנה והאחים ראם" (Romm), וכאן נעסוק בשאלת מקומו של הספר בעולמם של יהודי מזרח אירופה ובמוציאים-לאור כסוכני תרבות. לינה בווילנה.

  יום 5, יום א', 29.7.18 וילנה - ז'זמר - קובנה
  הבוקר נצא מהעיר לכיוון צפון-מערב, והתחנה הראשונה בסיורנו תהיה בעיירה ז'ז'מר (Zezmariai). במקום השתמר בית כנסת ייחודי העשוי מעץ, וכאן נעסוק בשאלת תפקידם החברתי ועיצובם הארכיטקטוני של בתי כנסת באזור הבלטי. תחנתנו הבאה תהיה המוזיאון האתנוגרפי הפתוח (Open Air Museum) בעיירה רומשישוק (Rumšiškės) הממחיש את אורחות חייה של האוכלוסייה הכפרית במרחב זה. מכאן נמשיך בדרכנו לקובנה (Kaunas), העיר השנייה בגודלה בליטא ובירתה בתקופה שבין שתי מלחמות העולם. נתחיל את סיורנו באזור העתיק של העיר, היושבת על מפגש הנהרות ניימן (Nemunas) ונריס (Neris), ונעבור ברחובות הקרויים על שמותיהם של הסופר אברהם מאפו ואבי שפת האספרנטו לודוויג זמנהוף. מכאן נמשיך לבית הכנסת ולאנדרטה המרשימה לזכר הילדים היהודים שנספו בשואה. לאחר ארוחת צהריים נסייר ב"סלובודקה" (Vilijampolė) - פרבר העיר שהיה מאוכלס ביהודים רבים. כאן, במקום בו חיבר הסופר אברהם מאפו את יצירותיו הגדולות ובהן "אהבת ציון" ו"אשמת שומרון" נעסוק בתהליכי התפתחותה של הספרות העברית החדשה. כמו כן נבקר בבנין הישיבה המפורסמת וברחובות הגטו של יהודי קובנה. נסיים את היום ב"פורט התשיעי" (Kauno IX Fortas), המצודה ששימשה כמחנה מעצר ומוות בתקופת מלחמת העולם השנייה וכבית סוהר לאסירים פוליטיים בתקופות שונות. לינה וארוחת ערב בקובנה.

  יום 6, יום ב', 30.7.18 קובנה - קיידאן - שאוולי - ריגה
  לאחר ארוחת הבוקר נסור לביקור קצר ליד הבית בו גדלה המשוררת לאה גולדברג, ובחצר הגימנסיה העברית )"שוואבה"( נדון במקומם המרכזי של הרעיון הציוני ושל השפה העברית בעולמם של יהודי ליטא. מכאן נצא בדרכנו צפונה לעיירה קיידאן (Kedainiai) שבה השתמרה ושוחזרה הכיכר המסורתית ולצדה שני בתי כנסת גדולים, כנסייה ייחודית הבנויה מעץ וסמטאות ציוריות. נמשיך בדרכנו לשאוולי (Šiauliai), עיר המחוז הגדולה שבצפון ליטא. נתרשם מקרוב מאורחות חייה של "אצולת הממון" היהודית המקומית באמצעות ביקור ב"ארמון" משפחת פרנקל ובבית החרושת לעיבוד עורות של משפחה זו. נצא משאוולי, ובדרכנו צפונה נבקר ב"גבעת הצלבים" (Kryžių Kalnas), אתר עלייה לרגל ייחודי ומרשים שהיה לאחד מסמלי ההתנגדות הליטאית לשלטון הזר. בסיומו של יום נגיע לריגה (Riga) ללינה וארוחת ערב.

  יום 7, יום ג', 31.7.18 ריגה - העיר העתיקה - יער ביקירניקי - סאלאספילס
  הבוקר נתחיל את סיורנו בעיר העתיקה של ריגה. נעבור דרך "השער השבדי" (Zviedru Varti), הקתדרלה (Rīgas Doms), "בית החתולים" (Kaķu Māja), בית "שחורי הראש" (Melngalvju Names), וכן בתי הגילדה הגדולה (Lielā ģilde) והגילדה הקטנה (Mazā ģilde), המשקפים את אורח החיים של הסוחרים העשירים שהיוו מרכיב חשוב באוכלוסייה המקומית ובפעילותה הכלכלית. אחרי הצהריים נתחיל בביקור באנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול של ריגה שנשרף על ידי הנאצים ועוזריהם, וכן בבניין בית הספר היהודי שהיה אחד הראשונים באימפריה הרוסית. מכאן ניסע לאתר הזיכרון המרשים ביער ביקירניקי Bikerniki)) הסמוך לעיר, וכן במחנה הריכוז סאלאספילס (Salaspils). לינה בריגה.

  יום 8, יום ד', 1.8.18 ריגה - טאלין
  לאחר ארוחת הבוקר נבקר בשוק המרכזי של ריגה, אחד הגדולים והמרשימים באירופה כולה, על שלל ריחותיו, צבעיו וטעמיו. נמשיך לאחת הפנינים הארכיטקטוניות של צפון אירופה, הלא היא רחוב "אלברטה" (Alberta Iela) בו יש ריכוז ייחודי של בניינים יפים ומעניינים שעוצבו על ידי האדריכל מיכאל אייזנשטיין בסגנון ה- Art Nouveau. בשעות הצהריים בדרכנו צפונה לטאלין (Tallinn), בירתה של אסטוניה. לינה בטאלין.

  יום 9, יום ה' 2.8.18 טאלין
  נתחיל את היום בסיור פנוראמני עם האוטובוס סביב העיר העתיקה של טאלין, ונמשיך לביקור ב"שדה הזמרה", המקום בו החלה עצמאותה של אסטוניה שהובילה מאוחר יותר להתפרקותה של ברית המועצות. מכאן נמשיך לביקור ב"פיריטה" (Pirita), האזור, בפרברי טאלין, שבו התקיימה תחרות השייט באולימפיאדת מוסקבה בשנת 1980. בשובנו לעיר נעצור ליד האנדרטה המרשימה "רוסלקה" (Rusalka), בת הים. בהמשך היום נטייל ברגל בעיר העתיקה. נתחיל מהעיר העליונה ונתרשם מחומות העיר ומגדליה. נציץ אל בניין הפרלמנט של אסטוניה ולידו כנסיית אלכסנדר נבסקי (Alexander Nevsky) הרוסית - סמל השלטון הרוסי באסטוניה במשך יותר ממאתיים שנה. נתבונן בנוף היפהפה של העיר ושל נמל טאלין. נרד לעיר התחתונה ברחוב "פיק יאלג" (הרגל הארוכה) ונמשיך את סיורנו בעיר העתיקה של טאלין ששימרה, במידה רבה, את סגנונה מימי הביניים. לינה וארוחה מסכמת בטאלין.

  יום 10, יום ו', 3.8.18 טאלין
  בבוקר נמשיך את הסיור הרגלי בעיר העתיקה של טאלין ונבקר בבית מרקחת שהוקם ב-1422, נמשיך לבתי המלאכה וגם לשוק המזכרות. לסיום הסמינר נערוך ביקור בבית הכנסת החדש של טאלין שנחנך בשנת 2007 ונצא לשדה התעופה לטיסתנו חזרה ארצה.

  הערות:

  1. תכנית הסמינר המופיעה לעיל מציינת נקודות פוקוס ודוגמא לחלוקת ימי ההדרכה בלבד. התכנית מהווה מסגרת שלדית וכפופה לשינויים עקב נסיבות משתנות ובלתי צפויות שאינן ניתנות לשליטה או לחיזוי. כל שינוי יהיה בהתאם לשיקול הדעת המקצועי של צוות ההדרכה ו/או מנהל הסמינר.
  2. לא ניתן להבטיח חדרי Non-Smoking ו/או מיטות זוגיות בבתי המלון ו/או מקלחת ו/או אמבטיה (למען הסר ספק, בחדר תהיינה מקלחת או אמבטיה).
  3. ישנם נושאים שאינם בשליטתנו כגון החלוקה לחדרים המתבצעת על ידי בית המלון, או הזמנה מראש של מקומות הישיבה במטוס. ככלל לא ניתן במסגרת כרטוס קבוצתי להזמין מראש מקומות ישיבה במטוס (להבדיל מהזמנות אישיות).
  4. אם חשוב לכם לקבל חדר מסוים במלון, או לשבת במקום מסוים במטוס, אנא העבירו אלינו את הבקשה בכתב מוקדם ככל האפשר, ואנו נעבירה לבית המלון ולחברת התעופה. נחזור ונדגיש כי ההחלטה לגבי מקומות הישיבה בטיסה והקצאת החדרים במלון היא של חברת התעופה ובית המלון בלבד, ואין באפשרותנו להבטיח שאכן תקבלו את המקומות שביקשתם.
  5. אספקת ארוחות מיוחדות לפי דרישה הינה באחריותה הבלעדית של חברת התעופה.
  6. עקב עליית הביקוש העולמי לטיולים, אנו נמצאים בתחרות מתמדת להשיג מקומות בטיסות ובבתי מלון. אנו מבקשים להדגיש את חשיבות ההרשמה המוקדמת, מוקדם ככל האפשר. הדבר יאפשר לנו להתחייב בפני חברת התעופה ובתי המלון, ולוודא כי שירותי הקרקע והטיסות הינם הטובים ביותר שבאפשרותנו להציע.
  7. הטבה מיוחדת למהירי החלטה (עד 31.12.17): הנחה בסך 75 אירו למטייל, 10 תשלומים ללא ריבית והצמדה וטיפול V.I.P ביציאה מהארץ - ליווי של נציג מנתב"ג לטיפול מאיץ תור בבדיקות הביטחון, בצ'ק אין ובביקורת הדרכונים. טל"ח
 • הטבה מיוחדת לנרשמים עד 31.12.17: 75 אירו הנחה לנוסע+10 תשלומים+V.I.P בנתב"ג!
  הנחה לנרשמים בין 1-11.01.18: 30 אירו הנחה לנוסע
  מטייל מתמיד עם "קשרי תרבות תבל" הוא מי שנסע אתנו לחו"ל אחרי 1.01.15
  למטייל המתמיד: הנחה בסך 25 דולר עבור הטיול הראשון, ועוד 10 דולר לכל טיול נוסף מאז

  המחיר כולל:
  טיסה: טיסות סדירות בחברות אוסטריאן ולופטהנזה
  לינה: מלונות מרכזיים ברמת 4*
  כלכלה: ארוחות בוקר מדי יום + 5 ארוחות ערב
  תחבורה: הסעות על פי התכנית
  הדרכה: שני מדריכים מצוות ההדרכה של "קשרי תרבות תבל" ומנהל ארגוני (יציאת המנהל מותנית ב- 25 מטיילים).
  - מפגש הכנה בארץ
  - מקראה מהודרת בהפקה מיוחדת של קשרי תרבות
  - מערכת שמע קבוצתית הכוללת אוזניות אישיות
  - דמי כניסה למוזיאונים
  - תשר לנותני השירותים המקומיים בלבד
  - לנרשמים עד 31.12.17 - 75 אירו הנחה, 10 תשלומים ללא ריבית והצמדה וליווי P.I.V בבדיקות הביטחון, בצ'ק אין ובביקורת הדרכונים.

  המחיר אינו כולל:
  - תוספת למטייל בחדר ליחיד: 444 אירו
  - מיסי נמל, דלק ובטחון כפי שיקבע בסמוך ליציאה
  (נכון ל- 13.12.17: כ- 130 $)
  - ארוחות שאינן מפורטות בתכנית
  - הוצאות בעלות אופי אישי: כביסה, שתייה, אוכל, טלפון,
  בידור וכו').
  - כל מס ו/או היטל שאינם כלולים במחיר הכולל
  - הוצאות שאינן מפורטות במחיר כולל
  - שינויים בתעריפי הטיסות, שירותי הקרקע ומיסי נמל
  - ביטוח בריאות ומטען (חובה). מומלץ להוסיף ביטוח גם
  הטסה רפואית, ולוודא את הכסוי במקרה של ביטול
  (החברה אינה אחראית לכל נזק שייגרם למטייל או
  לחפציו במהלך הטיול).
  - תשר למדריכי הטיול (נהוג כ- 6 אירו למטייל ליום)


  הרשמה:
  הרישום לסמינר באמצעות טופס הרשמה בלבד בפקס, בדוא"ל, בדואר: רח' ויצמן 74, כפר סבא 4425038, או במשרדי "קשרי תרבות תבל". טל: 072-2116888 , פקס: 09-7428885 , דוא"ל: dialog@k-tarbut.co.il
  הסדרי תשלום: כמפורט בטופס הרישום.

  אפשרות ביטול: **הודעת הביטול, מכל סיבה היא, תכנס לתוקף מרגע התקבלה בכתב במשרדי "קשרי תרבות תבל" (יש לוודא קבלת ההודעה). מאחר ודמי הביטול מחושבים ע"פ הסכמים עם ספקים שונים, הם אינם ניתנים לשינוי.
  • במקרה של ביטול עד 31 ימי עבודה לפני היציאה, לא ישולמו דמי ביטול, למעט 75 אירו למטייל דמי רישום וטיפול, אלא אם כורטסו טיסות כלשהן, או נקנו שירותים נוספים, ואז יתווסף המחיר בפועל לדמי הרישום והטיפול.
  • מטייל המבטל בין 20 - 30 ימי עבודה לפני היציאה, ישלם לחברה סך של 35% למטייל כפיצוי מוסכם מראש.
  • מטייל המבטל בין 14 - 19 ימי עבודה לפני היציאה, ישלם לחברה סך של 55% למטייל כפיצוי מוסכם מראש.
  • מטייל המבטל בין 07 - 13 ימי עבודה לפני היציאה, ישלם לחברה סך של 70% למטייל כפיצוי מוסכם מראש.
  • במקרה של ביטול החל מ - 6 ימי עבודה לפני היציאה, או במהלך הטיול, ישלם המטייל את מלוא מחיר הטיול.
  ימי עבודה: ימים א' - ה', שאינם ימי חג או ערב חג. טל"ח.
  * יציאת הסמינר מותנית במינימום 20 מטיילים.
  ** בשל דמי הביטול הגבוהים אנו ממליצים להוציא פוליסת בטוח במקביל להרשמה, הכוללת אפשרות ביטול רישום.
  יש לוודא שפוליסה זו תכסה את דמי הביטול במקרה של מחלה של המבוטח או קרוב משפחה מדרגה ראשונה. אנו ממליצים
  על סוכנות הביטוח "זיו פתרונות חכמים בביטוח", שמנהלה יואל זיו יתאים לכם פוליסת נסיעות לחו"ל בהתאמה אישית ובמחיר הטוב ביותר. הפוליסה אטרקטיבית ומיוחדת למטיילי קשרי תרבות תבל ומאפשרת ביטוח 180 יום מראש לכל גיל ובכל מצב רפואי. כך תיהנו מייצוג וליווי אישי מול חברות הביטוח בעת אירוע בחו"ל ובחזרה לארץ. למעוניינים, אנא ציינו זאת
  בטופס הרישום.

  הערות:
  1. המחיר כפוף לשינויים במחירי הטיסות, המיסים ושירותי התיירות השונים בארץ היעד.
  2. לאור מגבלה במספר המקומות בטיסה - הבטחת מקום למקדימים הרשמתם. טל"חהתקשרו עכשיו 073-3742283 או מלאו פרטים ונחזור בהקדם

כתבו לנו או התקשרו 072-2116888